iso_4217 3.12.1 - en to ru translation catalogue (270 entries)

en: Afghani
ru: Афгани

en: Albanian Old Lek
ru: Албанский лек

en: Algerian Dinar
ru: Алжирский динар

en: Andorran Franc
ru: Андорский франк

en: Andorran Peseta
ru: Андорская песета

en: Angola Kwanza Reajustado
ru: Ангольская кванза (Reajustado)

en: Angola New Kwanza
ru: Ангольская кванза

en: Angolan New Kwanza
ru: Ангольская кванза

en: Argentine Austral
ru: Аустраль

en: Argentine Peso
ru: Аргентинское песо

en: Argentine peso ley
ru: Аргентинское песо (лей)

en: Argentine peso moneda nacional
ru: Аргентинское песо (национальное)

en: Armenian Dram
ru: Армянский драм

en: Aruban Guilder
ru: Арубанский гульден

en: Australian Dollar
ru: Австралийский доллар

en: Austrian Schilling
ru: Австрийский шиллинг

en: Azerbaijanian Manat
ru: Азербайджанский манат

en: Bahamian Dollar
ru: Багамский доллар

en: Bahraini Dinar
ru: Бахрейнский динар

en: Baht
ru: Бат

en: Balboa
ru: Бальбоа

en: Barbados Dollar
ru: Барбадосский доллар

en: Belarussian Rouble
ru: Белорусский рубль

en: Belarussian Ruble
ru: Белорусский рубль

en: Belgian Franc
ru: Бельгийский франк

en: Belgian Franc Convertible
ru: Бельгийский конвертируемый франк

en: Belgian Franc Financial
ru: Бельгийский финансовый франк

en: Belize Dollar
ru: Белизский доллар

en: Bermudian Dollar
ru: Бермудский доллар

en: Bolivar Fuerte
ru: Боливар

en: Bolivian Peso
ru: Песо Боливии

en: Boliviano
ru: Боливиано

en: Bosnia and Herzegovina Dinar
ru: Динар Боснии и Герцеговины

en: Brazilian Cruzado
ru: Бразильский крусадо

en: Brazilian Cruzeiro
ru: Бразильский крузейро

en: Brazilian Cruzeiro Real
ru: Бразильский крузейро реал

en: Brazilian New Cruzado
ru: Бразильский крусадо

en: Brazilian Real
ru: Бразильский реал

en: Brunei Dollar
ru: Брунейский доллар

en: Bulgarian Lev
ru: Лев

en: Bulgarian Lev A/52
ru: Болгарский лев A/52

en: Bulgarian Lev A/62
ru: Болгарский лев A/62

en: Bulgarian Lev A/99
ru: Болгарский лев A/99

en: Burundi Franc
ru: Бурундийский франк

en: CFA Franc BCEAO
ru: Франк КФА ВСЕАО

en: CFA Franc BEAC
ru: Франк КФА ВЕАС

en: CFP Franc
ru: Франк КФП

en: Canadian Dollar
ru: Канадский доллар

en: Cape Verde Escudo
ru: Эскудо Кабо-Верде

en: Cayman Islands Dollar
ru: Доллар Каймановых островов

en: Cedi
ru: Седи

en: Chilean Peso
ru: Чилийское песо

en: Chinese Peoples Bank Dollar
ru: Доллар Китайского Народного Банка

en: Code for testing purposes
ru: Код зарезервированный для тестовых целей

en: Colombian Peso
ru: Колумбийское песо

en: Comoro Franc
ru: Франк Комор

en: Convertible Marks
ru: Конвертируемая марка

en: Cordoba Oro
ru: Золотая кордоба

en: Costa Rican Colon
ru: Костариканский колон

en: Croatian Dinar
ru: Хорватский динар

en: Croatian Kuna
ru: Куна

en: Cuban Peso
ru: Кубинское песо

en: Cyprus Pound
ru: Кипрский фунт

en: Czech Koruna
ru: Чешская крона

en: Czechoslovak Koruna
ru: Чехословацкая крона

en: Czechoslovak Krona A/53
ru: Чехословацкая крона A/53

en: Dalasi
ru: Даласи

en: Danish Krone
ru: Датская крона

en: Denar
ru: Динар

en: Deutsche Mark
ru: Немецкая марка

en: Djibouti Franc
ru: Франк Джибути

en: Dobra
ru: Добра

en: Dominican Peso
ru: Доминиканское песо

en: Dong
ru: Донг

en: East Caribbean Dollar
ru: Восточно-карибский доллар

en: East German Mark of the GDR
ru: Марка Германской Демократической Республики

en: Ecuador Sucre
ru: Сукре Эквадора

en: Ecuador Unidad de Valor Constante UVC
ru: Денежная единица Эквадора (UVC)

en: Egyptian Pound
ru: Египетский фунт

en: El Salvador Colon
ru: Колон Сальвадора

en: Equatorial Guinea Ekwele
ru: Эквель Экваториальной Гвинеи

en: Ethiopian Birr
ru: Эфиопский быр

en: Euro
ru: Евро

en: European Composite Unit (EURCO)
ru: Европейская составная единица EURCO

en: European Currency Unit ECU
ru: Европейская валютная единица (ЭКЮ)

en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
ru: Европейская валютная единица EMU-6

en: European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
ru: Расчётная единица Европейского платежного союза EUA-17

en: European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
ru: Расчётная единица Европейского платежного союза EUA-9

en: Falkland Islands Pound
ru: Фунт Фолклендских островов

en: Fiji Dollar
ru: Доллар Фиджи

en: Finnish Markka
ru: Финская марка

en: Forint
ru: Форинт

en: Franc Congolais
ru: Конголезский франк

en: French Franc
ru: Французский франк

en: Georgian Coupon
ru: Грузинский купон

en: Ghana Cedi
ru: Седи

en: Gibraltar Pound
ru: Гибралтарский фунт

en: Gold
ru: Тройская унция золота

en: Gold-Franc
ru: Франк золотой

en: Gourde
ru: Гурд

en: Greek Drachma
ru: Греческая драхма

en: Guarani
ru: Гуарани

en: Guinea Escudo
ru: Гвинейский эскудо

en: Guinea Franc
ru: Гвинейский франк

en: Guinea Syli
ru: Гвинейский сули

en: Guinea-Bissau Peso
ru: Песо Гвинеи-Бисау

en: Guyana Dollar
ru: Гайанский доллар

en: Hong Kong Dollar
ru: Гонконгский доллар

en: Hryvnia
ru: Гривна

en: Iceland Krona
ru: Исландская крона

en: Iceland Old Krona
ru: Исландская крона

en: Indian Rupee
ru: Индийская рупия

en: Iranian Rial
ru: Иракский динар

en: Iraqi Dinar
ru: Иракский динар

en: Irish Pound
ru: Ирландский фунт

en: Israeli Old Shekel
ru: Израильский шекель

en: Israeli Pound
ru: Израильский фунт

en: Italian Lira
ru: Итальянская лира

en: Jamaican Dollar
ru: Ямайский доллар

en: Jordanian Dinar
ru: Иорданский динар

en: Kenyan Shilling
ru: Кенийский шиллинг

en: Kina
ru: Кина

en: Kip
ru: Кип

en: Kroon
ru: Эстонская крона

en: Kuwaiti Dinar
ru: Кувейтский динар

en: Kwacha
ru: Квача

en: Kwanza
ru: Кванза

en: Kyat
ru: Кьят

en: Lao kip
ru: Кип Лао

en: Lari
ru: Лари

en: Latvian Lats
ru: Латвийский лат

en: Latvian Ruble
ru: Латвийский рубль

en: Lebanese Pound
ru: Ливанский фунт

en: Lek
ru: Лек

en: Lempira
ru: Лемпира

en: Leone
ru: Леоне

en: Lesotho Maloti
ru: Малоти Лесото

en: Liberian Dollar
ru: Либерийский доллар

en: Libyan Dinar
ru: Ливийский динар

en: Lilangeni
ru: Лилангени

en: Lithuanian Litas
ru: Литовский лит

en: Lithuanian Talonas
ru: Литовские талоны

en: Loti
ru: Лоти

en: Luxembourg Convertible Franc
ru: Люксембургский конвертируемый франк

en: Luxembourg Financial Franc
ru: Люксембургский финансовый франк

en: Luxembourg Franc
ru: Люксембургский франк

en: Malagasy Ariary
ru: Малагасийский ариари

en: Malagasy Franc
ru: Мадагаскарский франк

en: Malaysian Ringgit
ru: Малайзийский ринггит

en: Maldive Rupee
ru: Мальдивская рупия

en: Mali Franc
ru: Франк Мали

en: Maltese Lira
ru: Мальтийская лира

en: Maltese Pound
ru: Мальтийский фунт

en: Manat
ru: Манат

en: Mauritius Rupee
ru: Маврикийская рупия

en: Metical
ru: Метикал

en: Mexican Peso
ru: Мексиканское песо

en: Moldovan Leu
ru: Молдавский лей

en: Moroccan Dirham
ru: Марокканский дирхам

en: Mozambique Escudo
ru: Мозамбикский эскудо

en: Mozambique Metical
ru: Мозамбикский метикал

en: Naira
ru: Найра

en: Nakfa
ru: Накфа

en: Namibia Dollar
ru: Доллар Намибии

en: Nepalese Rupee
ru: Непальская рупия

en: Netherlands Antillian Guilder
ru: Нидерландский антильский гульден

en: Netherlands Guilder
ru: Нидерландский гульден

en: New Israeli Sheqel
ru: Новый израильский шекель

en: New Leu
ru: Румынский лей

en: New Taiwan Dollar
ru: Тайваньский доллар

en: New Turkish Lira
ru: Турецкая лира

en: New Zaire
ru: Заир

en: New Zealand Dollar
ru: Новозеландский доллар

en: Ngultrum
ru: Нгултрум

en: Nicaraguan Cordoba
ru: Кордоба Никарагуа

en: No currency
ru: Отсутствие валюты

en: North Korean Won
ru: Северо-корейская вона

en: Norwegian Krone
ru: Норвежская крона

en: Nuevo Sol
ru: Новый соль

en: Old Uruguayan Peso
ru: Уругвайское песо

en: Ouguiya
ru: Угия

en: Pa'anga
ru: Паанга

en: Pakistan Rupee
ru: Пакистанская рупия

en: Palladium
ru: Тройская унция палладия

en: Pataca
ru: Патака

en: Peruvian Inti
ru: Пераунский инти

en: Peruvian Sol
ru: Пераунский соль

en: Peso Argentino
ru: Аргентинское песо

en: Peso Uruguayo
ru: Уругвайское песо

en: Philippine Peso
ru: Филиппинское песо

en: Platinum
ru: Тройская унция платины

en: Polish Złoty
ru: Польский злотый

en: Portuguese Escudo
ru: Португальский эскудо

en: Pound Sterling
ru: Фунт стерлингов

en: Pula
ru: Пула

en: Qatari Rial
ru: Катарский риал

en: Quetzal
ru: Кетсаль

en: RINET Funds Code
ru: Код финансовых средств RINET

en: Rand
ru: Рэнд

en: Rhodesian Dollar
ru: Родезийский доллар

en: Rial Omani
ru: Оманский риал

en: Riel
ru: Риель

en: Romanian Leu A/52
ru: Румынский лей A/52

en: Romanian Old Leu
ru: Румынский лей

en: Rufiyaa
ru: Руфия

en: Rupiah
ru: Рупия

en: Russian Rouble
ru: Русский рубль

en: Russian Ruble
ru: Русский рубль

en: Rwanda Franc
ru: Франк Руанды

en: Saint Helena Pound
ru: Фунт Острова Святой Елены

en: Saudi Riyal
ru: Саудовский риял

en: Serbian Dinar
ru: Сербский динар

en: Seychelles Rupee
ru: Сейшельская рупия

en: Silver
ru: Тройская унция серебра

en: Singapore Dollar
ru: Сингапурский доллар

en: Slovak Koruna
ru: Словацкая крона

en: Slovenian Tolar
ru: Словенский талер

en: Solomon Islands Dollar
ru: Доллар Соломоновых Островов

en: Som
ru: Сом

en: Somali Shilling
ru: Сомалийский шиллинг

en: Somoni
ru: Сомони

en: South African Financial Rand
ru: Южноафриканский ранд

en: Spanish Peseta
ru: Испанская песета

en: Spanish Peseta ('A' Account)
ru: Испанская песета ('A' Account)

en: Spanish Peseta (convertible)
ru: Испанская песета (конвертируемая)

en: Special Drawing Rights
ru: СДР (Специальные права заимствования)

en: Sri Lanka Rupee
ru: Шри-Ланкийская рупия

en: Sudanese Pound
ru: Суданский фунт

en: Surinam Dollar
ru: Суринамский доллар

en: Suriname Guilder
ru: Суринамский гульден

en: Swedish Krona
ru: Шведская крона

en: Swiss Franc
ru: Швейцарский франк

en: Syrian Pound
ru: Сирийский фунт

en: Tajik Rouble
ru: Таджикский рубль

en: Taka
ru: Така

en: Tala
ru: Тала

en: Tanzanian Shilling
ru: Танзанийский шиллинг

en: Tenge
ru: Тенге

en: Timor Escudo
ru: Тиморский эскудо

en: Trinidad and Tobago Dollar
ru: Доллар Тринидада и Тобаго

en: Tugrik
ru: Тугрик

en: Tunisian Dinar
ru: Тунисский динар

en: Turkish Lira
ru: Турецкая лира

en: UAE Dirham
ru: Дирхам (ОАЭ)

en: UIC-Franc
ru: Франк ЮИК

en: US Dollar
ru: Доллар США

en: US Dollar (Next day)
ru: Доллар США (сл. день)

en: US Dollar (Same day)
ru: Доллар США (тот же день)

en: USSR Rouble
ru: Рубль СССР

en: Uganda Old Schilling
ru: Шиллинг Уганды

en: Uganda Schilling
ru: Шиллинг Уганды

en: Uganda Shilling
ru: Угандийский шиллинг

en: Ukrainian Karbovanet
ru: Украинский карбованец

en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas
ru: Уругвайское песо в индексированных единицах

en: Uruguayan Peso
ru: Уругвайское песо

en: Uzbekistan Sum
ru: Узбекский сум

en: Vatu
ru: Вату

en: Venezuela Bolívar
ru: Венесуэлький боливар

en: Viet Nam Old Dong
ru: Вьетнамский донг

en: WIR Euro
ru: Евро (WIR)

en: WIR Franc
ru: Франк (WIR)

en: Won
ru: Вона

en: Yemeni Dinar
ru: Йеменский динар

en: Yemeni Rial
ru: Йеменский риал

en: Yen
ru: Иена

en: Yuan Renminbi
ru: Юань жэньминьби

en: Yugoslavian Dinar
ru: Югославский динар

en: Zaire
ru: Заир

en: Zimbabwe Dollar
ru: Доллар Зимбабве

en: Zloty
ru: Злотый
