iso_3166 3.12.1 - en to fi translation catalogue (336 entries)

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Antarctica
fi: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
fi: Egyptin arabitasavalta

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Argentine Republic
fi: Argentiinan tasavalta

en: Austria
fi: Itävalta

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

en: Bahamas
fi: Bahama

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bolivarian Republic of Venezuela
fi: Venezuelan bolivariaanien tasavalta

en: Bolivia, Plurinational State of
fi: Bolivia, monikansallinen valtio

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia-Hertsegovina

en: Bouvet Island
fi: Bouvet'nsaari

en: Brazil
fi: Brasilia

en: British Antarctic Territory
fi: Brittiläinen Antarktis-alue

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: Brunei Darussalam
fi: Brunei Darussalamin valtio

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
fi: Burman sosialistinen tasavaltaliitto

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
fi: Valko-Venäjän sosialistinen neuvostotasavalta

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Canada
fi: Kanada

en: Canton and Enderbury Islands
fi: Kanton- ja Enderburysaaret

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

en: Chad
fi: Tšad

en: China
fi: Kiina

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Commonwealth of Dominica
fi: Dominican liittovaltio

en: Commonwealth of the Bahamas
fi: Bahaman liittovaltio

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanien liittovaltio

en: Comoros
fi: Komorit

en: Congo
fi: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech Republic
fi: Tšekin tasavalta

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
fi: Tšekkoslovakian sosialistinen tasavalta

en: Côte d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Democratic People's Republic of Korea
fi: Korean demokraattinen kansantasavalta

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
fi: São Tomén ja Príncipen demokraattinen tasavalta

en: Democratic Republic of Timor-Leste
fi: Itä-Timorin demokraattinen tasavalta

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
fi: Sri Lankan demokraattinen sosialistinen tasavalta

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

en: Dronning Maud Land
fi: Kuningatar Maudin maa

en: East Timor
fi: Itä-Timor

en: Eastern Republic of Uruguay
fi: Uruguayn itäinen tasavalta

en: Egypt
fi: Egypti

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Estonia
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
fi: Falklandinsaaret

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
fi: Etiopian demokraattinen liittotasavalta

en: Federal Democratic Republic of Nepal
fi: Nepalin demokraattinen liittotasavalta

en: Federal Republic of Germany
fi: Saksan liittotasavalta

en: Federal Republic of Nigeria
fi: Nigerian liittotasavalta

en: Federated States of Micronesia
fi: Mikronesian liittovaltio

en: Federative Republic of Brazil
fi: Brasilian liittotasavalta

en: Fiji
fi: Fidži

en: Finland
fi: Suomi

en: France
fi: Ranska

en: France, Metropolitan
fi: Ranskan metropoli

en: French Afars and Issas
fi: Ranskalainen afarit ja issat

en: French Guiana
fi: Ranskan Guayana

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: French Republic
fi: Ranskan tasavalta

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: French Southern and Antarctic Territories
fi: Ranskan eteläiset ja Antarktis-alueet

en: Gabonese Republic
fi: Gabonin tasavalta

en: German Democratic Republic
fi: Saksan demokraattinen tasavalta

en: Germany
fi: Saksa

en: Germany, Federal Republic of
fi: Saksan liittotasavalta

en: Gilbert and Ellice Islands
fi: Gilbert- ja Ellicesaaret

en: Grand Duchy of Luxembourg
fi: Luxemburgin suurherttuakunta

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Hashemite Kingdom of Jordan
fi: Jordanian hašemiittinen kuningaskunta

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard ja McDonaldinsaaret

en: Hellenic Republic
fi: Helleenien tasavalta

en: Holy See (Vatican City State)
fi: Pyhä istuin (Vatikaanivaltio)

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
fi: Kiinan kansantasavallan erityishallintoalue Hong Kong

en: Hungary
fi: Unkari

en: Iceland
fi: Islanti

en: Independent State of Samoa
fi: Samoan itsenäinen valtio

en: India
fi: Intia

en: Iran, Islamic Republic of
fi: Iranin islamilainen tasavalta

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Islamic Republic of Afghanistan
fi: Afganistanin islamilainen tasavalta

en: Islamic Republic of Iran
fi: Iranin islamilainen tasavalta

en: Islamic Republic of Mauritania
fi: Mauritanian islamilainen tasavalta

en: Islamic Republic of Pakistan
fi: Pakistanin islamilainen tasavalta

en: Isle of Man
fi: Mansaari

en: Italian Republic
fi: Italian tasavalta

en: Italy
fi: Italia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Johnston Island
fi: Johnstonsaari

en: Jordan
fi: Jordania

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kenya
fi: Kenia

en: Kingdom of Bahrain
fi: Bahrainin kuningaskunta

en: Kingdom of Belgium
fi: Belgian kuningaskunta

en: Kingdom of Bhutan
fi: Bhutanin kuningaskunta

en: Kingdom of Cambodia
fi: Kambodžan kuningaskunta

en: Kingdom of Denmark
fi: Tanskan kuningaskunta

en: Kingdom of Lesotho
fi: Lesothon kuningaskunta

en: Kingdom of Morocco
fi: Marokon kuningaskunta

en: Kingdom of Norway
fi: Norjan kuningaskunta

en: Kingdom of Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabian kuningaskunta

en: Kingdom of Spain
fi: Espanjan kuningaskunta

en: Kingdom of Swaziland
fi: Swazimaan kuningaskunta

en: Kingdom of Sweden
fi: Ruotsin kuningaskunta

en: Kingdom of Thailand
fi: Thaimaan kuningaskunta

en: Kingdom of Tonga
fi: Tongan kuningaskunta

en: Kingdom of the Netherlands
fi: Alankomaiden kuningaskunta

en: Korea, Democratic People's Republic of
fi: Korean demokraattinen kansantasavalta

en: Korea, Republic of
fi: Korean tasavalta

en: Kyrgyz Republic
fi: Kirgisian tasavalta

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Lao People's Democratic Republic
fi: Laos

en: Lebanese Republic
fi: Libanonin tasavalta

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
fi: Libya

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Macao Special Administrative Region of China
fi: Kiinan kansantasavallan erityishallintoalue Macao

en: Macedonia, Republic of
fi: Makedonian tasavalta

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
fi: Mikronesian liittovaltio

en: Midway Islands
fi: Midwaysaaret

en: Moldova, Republic of
fi: Moldovan tasavalta

en: Morocco
fi: Marokko

en: Mozambique
fi: Mosambik

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: Neutral Zone
fi: Neutraali alue

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: New Hebrides
fi: Uudet Herbidit

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Norway
fi: Norja

en: Occupied Palestinian Territory
fi: miehitetyt palestiinalaisalueet

en: Pacific Islands (trust territory)
fi: Tyynenmeren saaret (luottamusalue)

en: Palestinian Territory, Occupied
fi: Palestiinalaisalueet, miehitetty

en: Panama Canal Zone
fi: Panaman kanaalialue

en: Panama, Republic of
fi: Panaman tasavalta

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: People's Democratic Republic of Algeria
fi: Algerian demokraattinen kansantasavalta

en: People's Republic of Bangladesh
fi: Bangladeshin kansantasavalta

en: People's Republic of China
fi: Kiinan kansantasavalta

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Plurinational State of Bolivia
fi: Bolivian monikansallinen valtio

en: Poland
fi: Puola

en: Portugal
fi: Portugali

en: Portuguese Republic
fi: Portugalin tasavalta

en: Principality of Andorra
fi: Andorran ruhtinaskunta

en: Principality of Liechtenstein
fi: Liechtensteinin ruhtinaskunta

en: Principality of Monaco
fi: Monacon ruhtinaskunta

en: Republic of Albania
fi: Albanian tasavalta

en: Republic of Angola
fi: Angolan tasavalta

en: Republic of Armenia
fi: Armenian tasavalta

en: Republic of Austria
fi: Itävallan tasavalta

en: Republic of Azerbaijan
fi: Azerbaidžanin tasavalta

en: Republic of Belarus
fi: Valko-Venäjän tasavalta

en: Republic of Benin
fi: Beninin tasavalta

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia-Hertsegovinan tasavalta

en: Republic of Botswana
fi: Botswanan tasavalta

en: Republic of Bulgaria
fi: Bulgarian tasavalta

en: Republic of Burundi
fi: Burindin tasavalta

en: Republic of Cameroon
fi: Kamerunin tasavalta

en: Republic of Cape Verde
fi: Kap Verden tasavalta

en: Republic of Chad
fi: Tšadin tasavalta

en: Republic of Chile
fi: Chilen tasavalta

en: Republic of Colombia
fi: Kolumbian tasavalta

en: Republic of Costa Rica
fi: Costa Rican tasavalta

en: Republic of Croatia
fi: Kroatian tasavalta

en: Republic of Cuba
fi: Kuuban tasavalta

en: Republic of Cyprus
fi: Kyproksen tasavalta

en: Republic of Côte d'Ivoire
fi: Norsunluurannikon tasavalta

en: Republic of Djibouti
fi: Djiboutin tasavalta

en: Republic of Ecuador
fi: Ecuadorin tasavalta

en: Republic of El Salvador
fi: El Salvadorin tasavalta

en: Republic of Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinean tasavalta

en: Republic of Estonia
fi: Viron tasavalta

en: Republic of Finland
fi: Suomen tasavalta

en: Republic of Ghana
fi: Ghanan tasavalta

en: Republic of Guatemala
fi: Guatemalan tasavalta

en: Republic of Guinea
fi: Guinean tasavalta

en: Republic of Guinea-Bissau
fi: Guinea-Bissaun tasasvalta

en: Republic of Guyana
fi: Guyanan tasavalta

en: Republic of Haiti
fi: Haitin tasavalta

en: Republic of Honduras
fi: Hondurasin tasavalta

en: Republic of Hungary
fi: Unkarin tasavalta

en: Republic of Iceland
fi: Islannin tasavalta

en: Republic of India
fi: Intian tasavalta

en: Republic of Indonesia
fi: Indonesian tasavalta

en: Republic of Iraq
fi: Irakin tasavalta

en: Republic of Kazakhstan
fi: Kazakstanin tasavalta

en: Republic of Kenya
fi: Kenian tasavalta

en: Republic of Kiribati
fi: Kiribatin tasavalta

en: Republic of Latvia
fi: Latvian tasavalta

en: Republic of Liberia
fi: Liberian tasavalta

en: Republic of Lithuania
fi: Liettuan tasavalta

en: Republic of Madagascar
fi: Madagaskarin tasavalta

en: Republic of Malawi
fi: Malawin tasavalta

en: Republic of Maldives
fi: Malediivien tasavalta

en: Republic of Mali
fi: Malin tasavalta

en: Republic of Malta
fi: Maltan tasavalta

en: Republic of Mauritius
fi: Mauritiuksen tasavalta

en: Republic of Moldova
fi: Moldovan tasavalta

en: Republic of Mozambique
fi: Mosambikin tasavalta

en: Republic of Namibia
fi: Namibian tasavalta

en: Republic of Nauru
fi: Naurun tasavalta

en: Republic of Nicaragua
fi: Nicaraguan tasavalta

en: Republic of Niue
fi: Niuen tasavalta

en: Republic of Palau
fi: Palaun tasavalta

en: Republic of Panama
fi: Panaman tasavalta

en: Republic of Paraguay
fi: Paraguayn tasavalta

en: Republic of Peru
fi: Perun tasavalta

en: Republic of Poland
fi: Puolan tasavalta

en: Republic of San Marino
fi: San Marinon tasavalta

en: Republic of Senegal
fi: Senegalin tasavalta

en: Republic of Serbia
fi: Serbian tasavalta

en: Republic of Seychelles
fi: Seychellien tasavalta

en: Republic of Sierra Leone
fi: Sierra Leonen tasavalta

en: Republic of Singapore
fi: Singaporen tasavalta

en: Republic of Slovenia
fi: Slovenian tasavalta

en: Republic of South Africa
fi: Etelä-Afrikan tasavalta

en: Republic of Suriname
fi: Surinamen tasavalta

en: Republic of Tajikistan
fi: Tadžikistanin tasavalta

en: Republic of Trinidad and Tobago
fi: Trinidadin ja Tobagon tasavalta

en: Republic of Tunisia
fi: Tunisian tasavalta

en: Republic of Turkey
fi: Turkin tasavalta

en: Republic of Uganda
fi: Ugandan tasavalta

en: Republic of Uzbekistan
fi: Uzbekistanin tasavalta

en: Republic of Vanuatu
fi: Vanuatun tasavalta

en: Republic of Yemen
fi: Jemenin tasavalta

en: Republic of Zambia
fi: Sambian tasavalta

en: Republic of Zimbabwe
fi: Zimbabwen tasavalta

en: Republic of the Congo
fi: Kongon tasavalta

en: Republic of the Fiji Islands
fi: Fidžisaarten tasavalta

en: Republic of the Gambia
fi: Gambian tasavalta

en: Republic of the Marshall Islands
fi: Marshallinsaarten tasavalta

en: Republic of the Niger
fi: Nigerin tasavalta

en: Republic of the Philippines
fi: Filippiinien tasavalta

en: Republic of the Sudan
fi: Sudanin tasavalta

en: Reunion
fi: Réunion

en: Romania, Socialist Republic of
fi: Romanian sosialistinen tasavalta

en: Russian Federation
fi: Venäjän federaatio

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Rwandese Republic
fi: Ruandan tasavalta

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: Saint Martin (French part)
fi: Saint Martin (ranskalainen osa)

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint-Pierre ja Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: Sao Tome and Principe
fi: São Tomé ja Príncipe

en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

en: Serbia and Montenegro
fi: Serbia ja Montenegro

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Slovak Republic
fi: Slovakian tasavalta

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
fi: Libyan kansan sosialistinen arabijamahiriya

en: Socialist Republic of Viet Nam
fi: Vietnamin sosialistinen tasavalta

en: Solomon Islands
fi: Salomonsaaret

en: Somali Republic
fi: Somalian tasavalta

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichinsaaret

en: Southern Rhodesia
fi: Etelä-Rhodesia

en: Spain
fi: Espanja

en: Spanish Sahara
fi: Espanjalainen Sahara

en: State of Israel
fi: Israelin valtio

en: State of Kuwait
fi: Kuwaitin valtio

en: State of Qatar
fi: Qatarin valtio

en: Sultanate of Oman
fi: Omanin sulttaanikunta

en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Svalbard ja Jan Mayen

en: Swaziland
fi: Swazimaa

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Swiss Confederation
fi: Sveitsin valaliitto

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Syrian Arab Republic
fi: Syyrian arabitasavalta

en: Taiwan, Province of China
fi: Taiwan, Kiinan provinssi

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Tanzania, United Republic of
fi: Tansanian yhdistynyt tasavalta

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
fi: entinen Jugoslavian tasavalta Makedonia

en: Timor-Leste
fi: Itä-Timor

en: Togolese Republic
fi: Togon tasavalta

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Turkey
fi: Turkki

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

en: US Miscellaneous Pacific Islands
fi: Yhdysvaltojen sekalaiset Tyynenmeren saaret

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
fi: Neuvostoliitto, Sosialististen neuvostotasavaltojen liitto

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: Union of Myanmar
fi: Myanmarin liitto

en: Union of the Comoros
fi: Komorien liitto

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: United Kingdom
fi: Yhdistynyt kuningaskunta

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
fi: Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin yhdistynyt kuningaskunta

en: United Mexican States
fi: Meksikon yhdysvallat

en: United Republic of Tanzania
fi: Tansanian yhdistynyt tasavalta

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

en: United States of America
fi: Amerikan yhdysvallat

en: Upper Volta, Republic of
fi: Ylä-Voltan tasavalta

en: Vatican City State (Holy See)
fi: Vatikaanin kaupunkivaltio (Pyhä istuin)

en: Venezuela, Bolivarian republic of
fi: Venezuelan bolivariaanien tasavalta

en: Viet Nam
fi: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
fi: Viet-Namin demokraattinen tasavalta

en: Virgin Islands of the United States
fi: Yhdysvaltain Neitsytsaaret

en: Virgin Islands, British
fi: Neitsytsaaret, Brittiläiset

en: Virgin Islands, U.S.
fi: Neitsytsaaret, Yhdysvaltain

en: Wake Island
fi: Wakesaaret

en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: Yemen
fi: Jemen

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
fi: Jemenin demokraattinen kansantasavalta

en: Yemen, Yemen Arab Republic
fi: Jemenin arabitasavalta

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
fi: Jugoslavian sosialistinen liittotasavalta

en: Zaire, Republic of
fi: Zairen tasavalta

en: Zambia
fi: Sambia

en: Åland Islands
fi: Ahvenanmaa
