iso_3166 3.12.1 - en to bn translation catalogue (449 entries)

en: Afghanistan
bn: আফগানিস্তান

en: Albania
bn: আলবেনিয়া

en: Algeria
bn: আলজেরিয়া

en: American Samoa
bn: মার্কিন সামোয়া

en: Andorra
bn: অ্যান্ডোরা

en: Angola
bn: অ্যাঙ্গোলা

en: Anguilla
bn: অ্যাঙ্গুইল্লা

en: Antarctica
bn: অ্যান্টার্কটিকা

en: Antigua and Barbuda
bn: অ্যান্টিগুয়া ও বার্বুডা

en: Arab Republic of Egypt
bn: আরব প্রজাতন্ত্র মিশর

en: Argentina
bn: আর্জেন্টিনা

en: Argentine Republic
bn: আর্জেন্টাইনিয় প্রজাতন্ত্র

en: Armenia
bn: আর্মেনিয়া

en: Aruba
bn: আরুবা

en: Australia
bn: অস্ট্রেলিয়া

en: Austria
bn: অস্ট্রিয়া

en: Azerbaijan
bn: আজারবাইজান

en: Bahamas
bn: বাহামা দ্বীপপুঞ্জ

en: Bahrain
bn: বাহরাইন

en: Bangladesh
bn: বাংলাদেশ

en: Barbados
bn: বার্বাডোস

en: Belarus
bn: বেলারুশ

en: Belgium
bn: বেলজিয়াম

en: Belize
bn: বেলিজ

en: Benin
bn: বেনিন

en: Bermuda
bn: বার্মুডা

en: Bhutan
bn: ভুটান

en: Bolivarian Republic of Venezuela
bn: বলিভিয় প্রজাতন্ত্র ভেনেজুয়েলা

en: Bolivia
bn: বলিভিয়া

en: Bosnia and Herzegovina
bn: বসনিয়া ও হারজিগোভিনা

en: Botswana
bn: বতসোয়ানা

en: Bouvet Island
bn: বুভেট দ্বীপ

en: Brazil
bn: ব্রাজিল

en: British Antarctic Territory
bn: ব্রিটিশ এন্টার্কটিক ভূখন্ড

en: British Indian Ocean Territory
bn: ব্রিটিশ ভারত মহাসাগরীয় ভূখন্ড

en: British Virgin Islands
bn: ব্রিটিশ ভার্জিন দ্বীপপুঞ্জ

en: Brunei Darussalam
bn: ব্রুনেই দারুসসালাম

en: Bulgaria
bn: বুলগেরিয়া

en: Burkina Faso
bn: বার্কিনা ফাসো

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
bn: বুর্মা, সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Burundi
bn: বুরুন্ডি

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
bn: বেলারুশিয়ান SSR সোভিয়েত সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Cambodia
bn: কম্বোডিয়া

en: Cameroon
bn: ক্যামেরুন

en: Canada
bn: কানাডা

en: Canton and Enderbury Islands
bn: ক্যান্টন এবং এন্ডারবুরি দ্বীপ

en: Cape Verde
bn: কেপ ভার্দি

en: Cayman Islands
bn: কেইম্যান দ্বীপপুঞ্জ

en: Central African Republic
bn: মধ্য আফ্রিকান প্রজাতন্ত্র

en: Chad
bn: চাদ

en: Chile
bn: চিলি

en: China
bn: চীন

en: Christmas Island
bn: ক্রিসমাস দ্বীপ

en: Cocos (Keeling) Islands
bn: কোকো (নিলিং) দ্বীপপুঞ্জ

en: Colombia
bn: কলোম্বিয়া

en: Commonwealth of Dominica
bn: ডমিনিকা কমনওয়েলথ

en: Commonwealth of the Bahamas
bn: বাহামা দ্বীপপুঞ্জ কমনওয়েলথ

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
bn: উত্তর মেরিয়ানা দ্বীপপুঞ্জ কমনওয়েলথ

en: Comoros
bn: কমোরো দ্বীপপুঞ্জ

en: Congo
bn: কঙ্গো

en: Congo, The Democratic Republic of the
bn: কঙ্গো, গণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Cook Islands
bn: কুক দ্বীপপুঞ্জ

en: Costa Rica
bn: কোস্টা রিকা

en: Croatia
bn: ক্রোয়েশিয়া

en: Cuba
bn: কিউবা

en: Cyprus
bn: সাইপ্রাস

en: Czech Republic
bn: চেক প্রজাতন্ত্র

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
bn: চেকস্লোভাকিয়া, চেকস্লোভাক সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Côte d'Ivoire
bn: আইভরি কোস্ট

en: Dahomey
bn: ডাহোমি

en: Democratic People's Republic of Korea
bn: জনগণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র কোরিয়া

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
bn: গণপ্রজাতন্ত্রী সাও টোম ও প্রিন্সিপি

en: Democratic Republic of Timor-Leste
bn: গণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র তিমুর-লেসতে

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
bn: গণতান্ত্রিক সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র শ্রীলঙ্কা

en: Denmark
bn: ডেনমার্ক

en: Djibouti
bn: জিবুতি

en: Dominica
bn: ডমিনিকা

en: Dominican Republic
bn: ডমিনিকান প্রজাতন্ত্র

en: Dronning Maud Land
bn: ড্রনিং মাউদ ভূমি

en: East Timor
bn: পূর্ব তিমূর

en: Eastern Republic of Uruguay
bn: পূর্বাঞ্চলীয় প্রজাতন্ত্র উরুগুয়

en: Ecuador
bn: ইকুয়েডর

en: Egypt
bn: মিশর

en: El Salvador
bn: এল সালভাডোর

en: Equatorial Guinea
bn: ইকুয়েটরিয়াল গিনি

en: Eritrea
bn: ইরিত্রিয়া

en: Estonia
bn: এস্তোনিয়া

en: Ethiopia
bn: ইথিওপিয়া

en: Falkland Islands (Malvinas)
bn: ফকল্যাণ্ড দ্বীপপুঞ্জ (মালভিনিয়)

en: Faroe Islands
bn: ফারাও দ্বীপপুঞ্জ

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
bn: কেন্দ্রীয় গণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র ইথিওপিয়া

en: Federal Democratic Republic of Nepal
bn: নেপাল কেন্দ্রীয় গণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Federal Republic of Germany
bn: কেন্দ্রীয় প্রজাতন্ত্র জার্মানি

en: Federal Republic of Nigeria
bn: কেন্দ্রীয় প্রজাতন্ত্র নাইজেরিয়া

en: Federated States of Micronesia
bn: কেন্দ্রীকৃত রাষ্ট্রপুঞ্জ মাইক্রোনেশিয়া

en: Federative Republic of Brazil
bn: ফেডারেটিভ প্রজাতন্ত্র ব্রাজিল

en: Fiji
bn: ফিজি

en: Finland
bn: ফিনল্যাণ্ড

en: France
bn: ফ্রান্স

en: France, Metropolitan
bn: ফ্রান্স, মেট্রোপলিটান

en: French Afars and Issas
bn: ফরাসি আফার্স এবং ইসাস

en: French Guiana
bn: ফরাসি গায়ানা

en: French Polynesia
bn: ফরাসি পলিনেশিয়া

en: French Republic
bn: ফরাসি প্রজাতন্ত্র

en: French Southern Territories
bn: ফরাসি দক্ষিণ রাজ্য

en: French Southern and Antarctic Territories
bn: ফরাসি দক্ষিণ এবং এন্টার্কটিক ভূখন্ড

en: Gabon
bn: গ্যাবন

en: Gabonese Republic
bn: গ্যাবনিয় প্রজাতন্ত্র

en: Gambia
bn: গামবিয়া

en: Georgia
bn: জর্জিয়া

en: German Democratic Republic
bn: জার্মান গণপ্রজাতন্ত্র

en: Germany
bn: জার্মানি

en: Germany, Federal Republic of
bn: জার্মানি, কেন্দ্রীয় প্রজাতন্ত্র

en: Ghana
bn: ঘানা

en: Gibraltar
bn: জিবরাল্টার

en: Gilbert and Ellice Islands
bn: গিলবার্ট এবং এলিস দ্বীপপুঞ্জ

en: Grand Duchy of Luxembourg
bn: বৃহৎ ডাচ শাসিত রাষ্ট্র লুক্সেমবার্গ

en: Greece
bn: গ্রিস

en: Greenland
bn: গ্রিনল্যাণ্ড

en: Grenada
bn: গ্রানাডা

en: Guadeloupe
bn: গুয়াদেলোপ

en: Guam
bn: গুয়াম

en: Guatemala
bn: গুয়াতেমালা

en: Guernsey
bn: গুয়ের্নসে

en: Guinea
bn: গিনি

en: Guinea-Bissau
bn: গিনি-বিসাউ

en: Guyana
bn: গায়ানা

en: Haiti
bn: হাইতি

en: Hashemite Kingdom of Jordan
bn: হাসেমিয় রাজ্য জর্ডান

en: Heard Island and McDonald Islands
bn: হার্ড দ্বীপ ও ম্যাকডোনাল্ড দ্বীপপুঞ্জ

en: Hellenic Republic
bn: হেলেনিয় প্রজাতন্ত্র

en: Holy See (Vatican City State)
bn: হোলি সি (ভ্যাটিকেন নগর রাষ্ট্র)

en: Honduras
bn: হণ্ডুরাস

en: Hong Kong
bn: হংকং

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
bn: চীনের বিশেষ প্রশাসনিক অঞ্চল হংকং

en: Hungary
bn: হাঙ্গেরি

en: Iceland
bn: আইসল্যান্ড

en: Independent State of Samoa
bn: স্বাধীন রাষ্ট্র সামোয়া

en: India
bn: ভারত

en: Indonesia
bn: ইন্দোনেশিয়া

en: Iran, Islamic Republic of
bn: ইরান, ইসলামি প্রজাতন্ত্র

en: Iraq
bn: ইরাক

en: Ireland
bn: আয়ারল্যাণ্ড

en: Islamic Republic of Afghanistan
bn: আফগানিস্তান ইসলামি প্রজাতন্ত্র

en: Islamic Republic of Iran
bn: ইসলামি প্রজাতন্ত্র ইরান

en: Islamic Republic of Mauritania
bn: ইসলামি প্রজাতন্ত্র মৌরিতানিয়া

en: Islamic Republic of Pakistan
bn: ইসলামি প্রজাতন্ত্র পাকিস্তান

en: Isle of Man
bn: আইসেল অফ মেন

en: Israel
bn: ইজরায়েল

en: Italian Republic
bn: ইতালি প্রজাতন্ত্র

en: Italy
bn: ইতালি

en: Jamaica
bn: জামাইকা

en: Japan
bn: জাপান

en: Jersey
bn: জারসে

en: Johnston Island
bn: জনসন দ্বীপপুঞ্জ

en: Jordan
bn: জর্ডান

en: Kazakhstan
bn: কাজাখস্তান

en: Kenya
bn: কেনিয়া

en: Kingdom of Bahrain
bn: বাহরাইন রাজ্য

en: Kingdom of Belgium
bn: বেলজিয়াম রাজ্য

en: Kingdom of Bhutan
bn: ভুটান রাজ্য

en: Kingdom of Cambodia
bn: কম্বোডিয়া রাজ্য

en: Kingdom of Denmark
bn: ডেনমার্ক রাজ্য

en: Kingdom of Lesotho
bn: লেসেথো রাজ্য

en: Kingdom of Morocco
bn: মরক্কো রাজ্য

en: Kingdom of Norway
bn: নরওয়ে রাজ্য

en: Kingdom of Saudi Arabia
bn: সৌদি আরব রাজ্য

en: Kingdom of Spain
bn: স্পেন রাজ্য

en: Kingdom of Swaziland
bn: সোয়াজিল্যান্ড রাজ্য

en: Kingdom of Sweden
bn: সুইডেন রাজ্য

en: Kingdom of Thailand
bn: থাইল্যাণ্ড রাজ্য

en: Kingdom of Tonga
bn: টোঙ্গা রাজ্য

en: Kingdom of the Netherlands
bn: নেদারল্যাণ্ডস রাজ্য

en: Kiribati
bn: কিরিবাতি

en: Korea, Democratic People's Republic of
bn: কোরিয়া, জনগণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Korea, Republic of
bn: কোরিয়া, প্রজাতন্ত্র

en: Kuwait
bn: কুয়েত

en: Kyrgyz Republic
bn: কিরঘিজ প্রজাতন্ত্র

en: Kyrgyzstan
bn: কিরঘিজস্তান

en: Lao People's Democratic Republic
bn: জনগণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র লাও

en: Latvia
bn: লাতভিয়া

en: Lebanese Republic
bn: লেবানিয় প্রজাতন্ত্র

en: Lebanon
bn: লেবানন

en: Lesotho
bn: লেসেথো

en: Liberia
bn: লাইবেরিয়া

en: Libyan Arab Jamahiriya
bn: লিবিয় আরব জামাহিরিয়া

en: Liechtenstein
bn: লিচেস্টাইন

en: Lithuania
bn: লিথুনিয়া

en: Luxembourg
bn: লুক্সেমবার্গ

en: Macao
bn: ম্যাকাও

en: Macao Special Administrative Region of China
bn: চীনের বিশেষ প্রশাসনিক অঞ্চল ম্যাকাও

en: Macedonia, Republic of
bn: মেসিডোনিয়া, প্রজাতন্ত্র

en: Madagascar
bn: মাদাগাস্কার

en: Malawi
bn: মালাউয়ি

en: Malaysia
bn: মালয়েশিয়া

en: Maldives
bn: মালদ্বীপ

en: Mali
bn: মালি

en: Malta
bn: মাল্টা

en: Marshall Islands
bn: মার্শাল দ্বীপপুঞ্জ

en: Martinique
bn: মার্টিনিক

en: Mauritania
bn: মৌরিতানিয়া

en: Mauritius
bn: মরিশাস

en: Mayotte
bn: মেয়োট

en: Mexico
bn: মেক্সিকো

en: Micronesia, Federated States of
bn: মাইক্রোনেশিয়া, কেন্দ্রীকৃত রাষ্ট্রপুঞ্জ

en: Midway Islands
bn: মিডওয়ে দ্বীপপুঞ্জ

en: Moldova
bn: মলডোভা

en: Moldova, Republic of
bn: মলডোভা প্রজাতন্ত্র

en: Monaco
bn: মোনাকো

en: Mongolia
bn: মঙ্গোলিয়া

en: Montenegro
bn: মন্টিনিগ্রো

en: Montserrat
bn: মন্টসেরাত

en: Morocco
bn: মরক্কো

en: Mozambique
bn: মোজাম্বিক

en: Myanmar
bn: মায়ানমার

en: Namibia
bn: নামিবিয়া

en: Nauru
bn: নাউরু

en: Nepal
bn: নেপাল

en: Netherlands
bn: নেদারল্যাণ্ডস

en: Netherlands Antilles
bn: নেদারল্যাণ্ডস অ্যান্টিলেস

en: Neutral Zone
bn: নিরপেক্ষ জোন

en: New Caledonia
bn: নিউ ক্যালিডোনিয়া

en: New Hebrides
bn: নতুন হেবরিড্স

en: New Zealand
bn: নিউজিল্যাণ্ড

en: Nicaragua
bn: নিকারাগুয়া

en: Niger
bn: নাইজার

en: Nigeria
bn: নাইজেরিয়া

en: Niue
bn: নাইয়ু

en: Norfolk Island
bn: নরফোক দ্বীপ

en: Northern Mariana Islands
bn: উত্তর মেরিয়ানা দ্বীপপুঞ্জ

en: Norway
bn: নরওয়ে

en: Occupied Palestinian Territory
bn: অধিকৃত ফিলিস্তিনিয় ভূখন্ড

en: Oman
bn: ওমান

en: Pacific Islands (trust territory)
bn: প্যাসিফিক দ্বীপপুঞ্জ (ট্রাস্ট ভূখন্ড)

en: Pakistan
bn: পাকিস্তান

en: Palau
bn: পালাউ

en: Palestinian Territory, Occupied
bn: ফিলিস্তিনিয় ভূখন্ড, অধিকৃত

en: Panama
bn: পানামা

en: Panama Canal Zone
bn: পানাম ক্যানেল জোন

en: Panama, Republic of
bn: পানামা, প্রজাতন্ত্র

en: Papua New Guinea
bn: পাপুয়া নিউ গিনি

en: Paraguay
bn: প্যারাগুয়ে

en: People's Democratic Republic of Algeria
bn: গণপ্রজাতন্ত্রী আলজেরিয়া

en: People's Republic of Bangladesh
bn: গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ

en: People's Republic of China
bn: গণপ্রজাতন্ত্রী চীন

en: Peru
bn: পেরু

en: Philippines
bn: ফিলিপাইন

en: Pitcairn
bn: পিটকেয়ার্ন

en: Poland
bn: পোল্যাণ্ড

en: Portugal
bn: পর্তুগাল

en: Portuguese Republic
bn: পর্তুগিজ প্রজাতন্ত্র

en: Principality of Andorra
bn: অ্যান্ডোরা রাজ্য

en: Principality of Liechtenstein
bn: লিচেস্টাইন রাজ্য

en: Principality of Monaco
bn: মোনাকো রাজ্য

en: Puerto Rico
bn: পোর্টো রিকো

en: Qatar
bn: কাতার

en: Republic of Albania
bn: আলবেনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Angola
bn: অ্যাঙ্গোলা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Armenia
bn: আর্মেনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Austria
bn: অস্ট্রিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Azerbaijan
bn: আজারবাইজান প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Belarus
bn: বেলারুশ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Benin
bn: বেনিন প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
bn: বসনিয়া ও হারজিগোভিনা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Botswana
bn: বতসোয়ানা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Bulgaria
bn: বুলগেরিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Burundi
bn: বুরুন্ডি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Cameroon
bn: ক্যামেরুন প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Cape Verde
bn: কেপ ভার্দি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Chad
bn: চাদ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Chile
bn: চিলি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Colombia
bn: কলোম্বিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Costa Rica
bn: কোস্টা রিকা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Croatia
bn: ক্রোয়েশিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Cuba
bn: কিউবা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Cyprus
bn: সাইপ্রাস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Côte d'Ivoire
bn: আইভরি কোস্ট প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Djibouti
bn: জিবুতি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Ecuador
bn: ইকুয়েডর প্রজাতন্ত্র

en: Republic of El Salvador
bn: এল সালভাডোর প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Equatorial Guinea
bn: ইকুয়েটরিয়াল গিনি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Estonia
bn: এস্তোনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Finland
bn: ফিনল্যাণ্ড প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Ghana
bn: ঘানা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Guatemala
bn: গুয়াতেমালা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Guinea
bn: গিনি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Guinea-Bissau
bn: গিনি-বিসাউ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Guyana
bn: গায়ানা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Haiti
bn: হাইতি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Honduras
bn: হণ্ডুরাস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Hungary
bn: হাঙ্গেরি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Iceland
bn: আইসল্যান্ড প্রজাতন্ত্র

en: Republic of India
bn: ভারত প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Indonesia
bn: ইন্দোনেশিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Iraq
bn: ইরাক প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Kazakhstan
bn: কাজাখস্তান প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Kenya
bn: কেনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Kiribati
bn: কিরিবাতি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Latvia
bn: লাতভিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Liberia
bn: লাইবেরিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Lithuania
bn: লিথুনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Madagascar
bn: মাদাগাস্কার প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Malawi
bn: মালাউয়ি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Maldives
bn: মালদ্বীপ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Mali
bn: মালি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Malta
bn: মাল্টা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Mauritius
bn: মরিশাস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Moldova
bn: মলদোভিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Mozambique
bn: মোজাম্বিক প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Namibia
bn: নামিবিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Nauru
bn: নাউরু প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Nicaragua
bn: নিকারাগুয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Niue
bn: নাইয়ু প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Palau
bn: পালাউ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Panama
bn: পানামা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Paraguay
bn: প্যারাগুয়ে প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Peru
bn: পেরু প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Poland
bn: পোল্যাণ্ড প্রজাতন্ত্র

en: Republic of San Marino
bn: সান মেরিনো প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Senegal
bn: সেনেগাল প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Serbia
bn: সার্বিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Seychelles
bn: সীচিলিস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Sierra Leone
bn: সিয়ারা লিওনের প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Singapore
bn: সিঙ্গাপুর প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Slovenia
bn: স্লোভেনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of South Africa
bn: দক্ষিণ আফ্রিকা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Suriname
bn: সুরিনাম প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Tajikistan
bn: তাজাকিস্তান প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Trinidad and Tobago
bn: ত্রিনিদাদ ও টোবাগো প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Tunisia
bn: তিউনিসিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Turkey
bn: তুরস্ক প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Uganda
bn: উগাণ্ডা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Uzbekistan
bn: উজবেকিস্তান প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Vanuatu
bn: ভানুয়াটু প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Yemen
bn: ইয়েমেন প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Zambia
bn: জাম্বিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Zimbabwe
bn: জিম্বাবোয়ে প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Congo
bn: কঙ্গো প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Fiji Islands
bn: ফিজি দ্বীপপুঞ্জ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Gambia
bn: গামবিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Marshall Islands
bn: মার্শাল দ্বীপপুঞ্জ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Niger
bn: নাইজার প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Philippines
bn: ফিলিপাইন প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Sudan
bn: সুদান প্রজাতন্ত্র

en: Reunion
bn: রিইউনিয়ন

en: Romania
bn: রুমানিয়া

en: Romania, Socialist Republic of
bn: রোমানিয়া, সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Russian Federation
bn: রুশ ফেডারেশন

en: Rwanda
bn: রুয়াণ্ডা

en: Rwandese Republic
bn: রুয়ান্ডিয় প্রজাতন্ত্র

en: Saint Barthélemy
bn: সেইন্ট বার্থেলেমি

en: Saint Helena
bn: সেইন্ট হেলেনা

en: Saint Kitts and Nevis
bn: সেইন্ট কিট্স ও নেভিস

en: Saint Lucia
bn: সেইন্ট লুসিয়া

en: Saint Martin (French part)
bn: সেইন্ট মার্টিন (ফরাসি অংশ)

en: Saint Pierre and Miquelon
bn: সেইন্ট পিয়েরে ও মিকুয়েলন

en: Saint Vincent and the Grenadines
bn: সেইন্ট ভিনসেন্ট ও গ্রানাডাইন্স

en: Samoa
bn: সামোয়া

en: San Marino
bn: সান মেরিনো

en: Sao Tome and Principe
bn: সাও টোম ও প্রিন্সিপি

en: Saudi Arabia
bn: সৌদি আরব

en: Senegal
bn: সেনেগাল

en: Serbia
bn: সার্বিয়া

en: Serbia and Montenegro
bn: সার্বিয়া এবং মন্টিনিগ্রো

en: Seychelles
bn: সীচিলিস

en: Sierra Leone
bn: সিয়ারা লিওন

en: Sikkim
bn: সিকিম

en: Singapore
bn: সিঙ্গাপুর

en: Slovak Republic
bn: স্লোভাক প্রজাতন্ত্র

en: Slovakia
bn: স্লোভাকিয়া

en: Slovenia
bn: স্লোভেনিয়া

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
bn: সমাজতান্ত্রিক জনগণের লিবিয় আরব জামাহিরিয়া

en: Socialist Republic of Viet Nam
bn: সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র ভিয়েতনাম

en: Solomon Islands
bn: সলোমন দ্বীপপুঞ্জ

en: Somali Republic
bn: সোমালিয় প্রজাতন্ত্র

en: Somalia
bn: সোমালিয়া

en: South Africa
bn: দক্ষিণ আফ্রিকা

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bn: দক্ষিণ জর্জিয়া ও দক্ষিণ স্যান্ডউইচ দ্বীপপুঞ্জ

en: Southern Rhodesia
bn: দক্ষিন রোডেসিয়া

en: Spain
bn: স্পেন

en: Spanish Sahara
bn: স্প্যানিশ সাহারা

en: Sri Lanka
bn: শ্রীলঙ্কা

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
bn: সেন্ট কিট্স-নেভিস-অ্যাঙ্গুইলা

en: State of Israel
bn: ইজরায়েল রাজ্য

en: State of Kuwait
bn: কুয়েত রাজ্য

en: State of Qatar
bn: কাতার রাজ্য

en: Sudan
bn: সুদান

en: Sultanate of Oman
bn: ওমান সুলতানাত

en: Suriname
bn: সুরিনাম

en: Svalbard and Jan Mayen
bn: স্ভ্যালবার্ড ও জান মেয়েন

en: Swaziland
bn: সোয়াজিল্যান্ড

en: Sweden
bn: সুইডেন

en: Swiss Confederation
bn: সুইস কনফেডারেশন

en: Switzerland
bn: সুইজারল্যাণ্ড

en: Syrian Arab Republic
bn: সিরিয় আরব প্রজাতন্ত্র

en: Taiwan
bn: তাইওয়ান

en: Taiwan, Province of China
bn: তাইওয়ান, চীনের প্রদেশ

en: Tajikistan
bn: তাজাকিস্তান

en: Tanzania, United Republic of
bn: তানজানিয়া, সংযুক্ত প্রজাতন্ত্র

en: Thailand
bn: থাইল্যাণ্ড

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
bn: প্রাক্তন যুগস্লাভিয় প্রজাতন্ত্র মেসিডোনিয়া

en: Timor-Leste
bn: তিমুর-লেসতে

en: Togo
bn: টোগো

en: Togolese Republic
bn: টোগোলিজ প্রজাতন্ত্র

en: Tokelau
bn: টোকেলাও

en: Tonga
bn: টোঙ্গা

en: Trinidad and Tobago
bn: ত্রিনিদাদ ও টোবাগো

en: Tunisia
bn: তিউনিসিয়া

en: Turkey
bn: তুরস্ক

en: Turkmenistan
bn: তুর্কমেনিস্তান

en: Turks and Caicos Islands
bn: তুর্কি ও কাইকস দ্বীপপুঞ্জ

en: Tuvalu
bn: টুভালু

en: US Miscellaneous Pacific Islands
bn: ইউএস বিবিধ প্যাসিফিক দ্বীপপুঞ্জ

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
bn: USSR, সোভিয়েট সমাজতান্ত্রিক প্রজাতান্ত্রিক ইউনিয়ন

en: Uganda
bn: উগাণ্ডা

en: Ukraine
bn: ইউক্রেইন

en: Union of Myanmar
bn: মায়ানমার ইউনিয়ন

en: Union of the Comoros
bn: কমোরো দ্বীপপুঞ্জ ইউনিয়ন

en: United Arab Emirates
bn: সংযুক্ত আরব আমিরাত

en: United Kingdom
bn: যুক্তরাজ্য

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
bn: গ্রেট ব্রিটেন ও উত্তর আয়ারল্যাণ্ডের যুক্তরাজ্য

en: United Mexican States
bn: সংযুক্ত মেক্সিকান রাষ্ট্র

en: United Republic of Tanzania
bn: সংযুক্ত প্রজাতন্ত্র তানজানিয়া

en: United States
bn: যুক্তরাষ্ট্র

en: United States Minor Outlying Islands
bn: যুক্তরাষ্ট্রের প্রান্তবর্তী ক্ষুদ্র দ্বীপপুঞ্জ

en: United States of America
bn: মার্কিন যুক্তরাষ্ট্র

en: Upper Volta, Republic of
bn: আপার ভোল্টা, প্রজাতন্ত্র

en: Uruguay
bn: উরুগুয়ে

en: Uzbekistan
bn: উজবেকিস্তান

en: Vanuatu
bn: ভানুয়াটু

en: Vatican City State (Holy See)
bn: ভ্যাটিকান সিটি স্টেট (হলি সি)

en: Venezuela
bn: ভেনেজুয়েলা

en: Venezuela, Bolivarian republic of
bn: ভেনিজুয়েলা, বলিভিয় প্রজাতন্ত্র

en: Viet Nam
bn: ভিয়েতনাম

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
bn: ভিয়েতনাম, জনগণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Virgin Islands of the United States
bn: যুক্তরাষ্ট্রীয় ভার্জিন দ্বীপপুঞ্জ

en: Virgin Islands, British
bn: ভার্জিন দ্বীপপুঞ্জ, ব্রিটিশ

en: Virgin Islands, U.S.
bn: ভার্জিন দ্বীপপুঞ্জ, যুক্তরাষ্ট্র

en: Wake Island
bn: ওয়েক দ্বীপ

en: Wallis and Futuna
bn: ওয়ালিস ও ফিউটিউনা

en: Western Sahara
bn: পশ্চিম সাহারা

en: Yemen
bn: ইয়েমেন

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
bn: ইয়েমেন, গণতান্ত্রিক, গনপ্রজাতন্ত্র

en: Yemen, Yemen Arab Republic
bn: ইয়েমেন, ইয়েমেন আরব প্রজাতন্ত্র

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
bn: ইউগোস্লাভিয়া, কেন্দ্রীয় সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Zaire, Republic of
bn: যাইর, প্রজাতন্ত্র

en: Zambia
bn: জাম্বিয়া

en: Zimbabwe
bn: জিম্বাবোয়ে

en: Åland Islands
bn: অ্যাল্যান্ড দ্বীপপুঞ্জ
